Bálint Viktória Dorina
Közgazdász, Vezetés és szervezés Msc
B&L coach, csoport és team coach, NLP Master practitioner
Évek óta foglalkozom tudatosan a „zaklatásos” helyzetek működésének megértésével. Sokféle szerepkörből láttam rá erre az érzelmileg megrázó, felkavaró csoportjelenségre. Közgazdászként kutattam a döntéseink mögött megbúvó irracionális jelenségeket, coachként pedig az érzelmekkel való tudatos munkával érek el látványos eredményeket. Észleld! Tudatosítsd! Mondd ki! Nem könnyű, de nem is lehetetlen.
Érzékenyítő/tudatosító tréning/workshop
‘Érzelmek - értékrend - hitrendszer - határok és határátlépések’
Megelőzést szolgáló team coaching szemléletű csapatfejlesztés egyedi igényekre szabva. Kommunikáció fejlesztés, ami a bizalmi légkör kialakítását célozza.
Témák: Hatékony visszajelzés az érzelmek tudatosításával! Csoportjelenségek vizsgálata csoportdinamikai eszközökkel. Emberi méltóság mint alapjog, és annak érvényesítése.
A folyamat célja, hogy a csoport tagjai tisztában legyenek saját erősségeikkel, ill. lehetőségeikkel egy munkahelyi közegben, egy szervezeti kultúrában. Önismeretben előrelépve, saját érdekérvényesítési képességeiket fejlesztik. Ezzel párhuzamosan a munka világát átható, alapjogi keretekről, minimumokról (emberi méltóság, kölcsönös tisztelet, diszkrimináció tilalma) is szót ejtünk. Játékos gyakorlati feladatokba ágyazva az ismeretszerzésen túl elmélyült és jól alkalmazható tudássá érik, így az emberi méltóság tisztelete és annak érvényesítése a szervezeti kultúra részévé tud emelkedni
trénertárs: dr. Sebestyén Andrea
Feldolgozást segítő tréning / workshop
Joggal és csoportdinamikával
‘Helyzetvan’
Amennyiben a csapat, közösség, csoport megél egy zaklatásos helyzetet, vagy sorozatos visszajelzések érkeznek emberi méltóságot jelentősen sértő helyzetekről, viselkedésmintákról; a leghasznosabb eszköz teret biztosítani a tagokban jelentkező érzelmek, kételyek, gondolatok megosztásához, facilitált, biztonságos keretek között. Kommunikáció és konfliktuskezelés érzelmileg megterhelő környezetben. Csoportos feldolgozás és gyógyulás a csoportdinamika eszközrendszerével, egyedi igényekre szabva. A csoportmunkát érdemes egyéni coaching folyamatokkal megtámogatni.
Munkahelyi légkörben, ahol nők és férfiak dolgoznak együtt, ahol a hierarchikus rendszerek óhatatlanul kijelölnek hatalmi dimenziókat, ott akarva akaratlanul felüti a fejét a zaklatás különböző formákban. Talán nincs is még egy olyan téma, ami ennyire mindennapos, és mégis rendkívül sok fejtörést okoz munkáltatónak, munkavállalónak egyaránt. Jellemzően eszköztelenek vagyunk, és ezáltal kezelhetetlennek tűnik a jelenség, hogy jobb híján tabuként kezeljük és/vagy elbagatelizáljuk.
A zaklatás/szexuális zaklatás márpedig csoportjelenség, rendkívül sok és megterhelő érzelemmel, amiben valamilyen módon mindenki érintetté válik. Értékek, értékrendek, kulturális különbségek és hitrendszerek csapnak össze, és az egész kavalkádot összefogja a kirekesztéstől való félelem, és a bizonytalanság.
Coaching szemlélettel, és csoportdinamikai eszközökkel ezt a színes és zavarba ejtő kavalkádot segítünk tisztázni. Módszereket és eszközöket adunk a vezetők illetve a csapat kezébe, hogy képes legyen a csoportos megértés, tanulás és gyógyulás útjára lépni. Képes legyen a töredezett csapat ismét működőképes egységgé kovácsolódni.
trénertárs: dr. Sebestyén Andrea
Egyéni és páros coaching
A csoportos foglalkozásokon túl rendkívül fontos, hogy egyéni támogatást is kapjanak az érintettek akár megelőzés, akár feldolgozás céljából. Vezetőként nagy a felelősség rajtunk, hogy szembenézzünk és dolgozzunk egy olyan tabunak számító témával, amihez sok esetben nincsenek eszközeink, viszont kiemelt kockázatot jelent a szervezet számára. Ha már megtörtént a baj, akkor az a kérdés, hogyan tudjuk minimalizáni a veszteségeinket, tanulni és továbblépni úgy, hogy csapatunk visszanyerje működőképes állapotát, beépítve a tanultakat.
-
Vezetői coaching: Hogyan észleld, hogyan kezeld, hogyan kommunikáld?
-
Támogató, feldolgozást segítő coaching: Észleld, hidd el, mondd ki!
-
Újrakezdés, továbblépés. Régi sémák átdolgozása, kapcsolatunk helyreállítása önmagunkkal.
-
Páros coaching: Konfliktuskezelés, kapcsolat-tisztázás, újjáépítés.