Héjjas Emese
Közgazdász, szervezetfejlesztő tréner, Watson (cselekvésorientált) team és business coach, EMCC Senior Practitioner coach és mentor
Eredetileg közgazdász vagyok, de igazából valamilyen ürüggyel mindig kommunikációval foglalkoztam. Azért, mert a kezdetektől az izgatott, hogy ez a hihetetlen sokféle ember hogyan képes mégis együttműködni, közösen alkotni, közös célokért dolgozni. Ha mindannyian jobban meg tudnánk fogalmazni az igényeinket, vágyainkat, ha nemet tudnánk mondani arra, amit nem szeretnénk, és persze a másik fél mindezt tiszteletben tartaná, ez a bolygó még csodálatosabb lenne, mint amilyen most.
Egyéni coaching
Négyszemközti beszélgetések formájában végigmegyünk azokon a szerepeken, amelyekben érdemes növelni a személyes tudatosságot, jobban meghúzni a határainkat, illetve reziliensebbé válni a változásokkal szemben.
De mit is jelent a szerep? Hasonlóan ahhoz, ahogy a színészek dolgoznak, mi magunk is sokféle szerepet “alakítunk” életünk során. Egyszerre vagyunk szülők és gyerekek, testvérek és munkatársak, vezetők és beosztottak - és még sorolhatnám. Bár személyiségünk csokorba fonja mindezt, sokszor a szerepeink belső feszültséget teremtenek, ütköznek egymással. Pont ezért nehéz bizonyos szerepeinkben határt húzni, holott érezzük, hogy fontos lenne. Ezeket a szerepütközéseket térképezzük fel és tudatosítjuk, így erősítve a határok újragondolását.
Egy folyamat 5-10 alkalmas az egyéni igényeknek megfelelően, melyet megelőz egy ingyenes nulladik találkozás, ahol képet kapsz arról, hogy mire számíthatsz és megismerkedhetsz velem. Ez az alkalom még nem kötelez semmire.
Cselekvésorientált csoportos coaching
Húzd meg a határaidat!
4x4 vagy 8x2 órás folyamat kiscsoportokban
Mi történik, ha nem húzzuk meg a határainkat? Az, hogy a külvilág egyre többet és többet vár el tőlünk, aminek a vége kiégés, kiszolgáltatottság lehet. Érdemes átgondolni, hogy az egyes szerepeinkben (szülő, gyerek, vezető vagy beosztott stb.) mennyit szeretnénk önként adni magunkból, és mi az, ami már nemcsak hogy nem komfortos, de már-már a káros kategória. Ezeken sosem késő változtatni - bár a külvilág természetesen megpróbál a megszokott sémákban tartani minket. Ebben a kiscsoportos folyamatban lehetőség nyílik a tapasztalatmegosztásra, a problémafelvetésekre, közös gondolkodásra, megoldási lehetőségek feltérképezésére. Új nézőpontokat találva újragondolhatjuk, hogy hol húzzuk szorosabbra vagy akár tágabbra a határainkat - hiszen ahogy változunk, fejlődünk, a határaink is jó, ha tudnak ehhez rugalmasan igazodni.
Szereptisztázás - 1 napos workshop cselekvésorientált módszertannal
A workshop keretein belül azokkal a készségekkel foglalkozunk, amelyek abban segítenek, hogy nagyobb magabiztossággal, határaink egyértelmű meghúzásával álljunk bele számunkra kellemetlen vagy kihívást jelentő helyzetekbe. Új szerepeket, megküzdési módokat próbálunk ki, és a közös munka során egymástól is tanulunk. Dolgozunk a szerepeinkkel, melyekből meglepően sok van mindannyiunk életében: szülő, gyerek, ügyfél, szomszéd, munkatárs és így tovább.
Mit jelentenek ezek? Melyikkel mi a dolgom, mi a felelősségem? Mi várható el tőlem? Ilyen kérdések mentén dolgozunk azon, hogy fellépésünk markánsabbá váljon: önállóbban, határozottabban, céltudatosabban tudjunk jelen lenni a nehéz szituációkban is, cselekvési repertoárunk bővüljön. Saját élményekkel dolgozunk, hogy a workshopon történteket be tudjuk építeni a mindennapjainkba.
A workshop 1 vagy 2 napos formában is elérhető.
Biztonságos és ösztönző munkahelyi légkör teameknek - 1 vagy 2 napos interaktív workshop
A legtöbb ember olyan közegben tud igazán kreatív és hatékony lenni, ami támogató és biztonságos. Ez a biztonság azt jelenti, hogy nem éri megaláztatás azért, mert valamit nem tud vagy éppen hibázott. Szabadon kérdezhet és ötletelhet, elmondhatja a véleményét, vagyis mer sebezhetőnek mutatkozni - olyan embernek, aki nem tökéletes, hiszen egyikünk sem az. Ezen az interaktív tréningen azon dolgozunk, hogy a csapat kidolgozhassa azokat a belső szabályokat, normákat, amik ezt a biztonságot a csapat minden tagja számára biztosítja. A workshop után javasolt egy team-coaching utánkövető folyamat, amely során ezt az új működést mélyítjük és támogatjuk.
Nagyobb létszámú csapat esetén a workshopot és az utánkövetést Bálint Viktória Dorinával együtt közösen tartjuk.